wydatki na studiach

Wydatki na studiach

Rozpoczynasz studia? Sprawdź listę wydatków, na które musisz się przygotować.

Gdy matura już za nami, czas rozpocząć studenckie życie! Okres imprez, zarwanych nocy podczas sesji i dla większości studentów – prawdziwa finansowa szkoła przetrwania, ponieważ zaczynają życie na własny rachunek. Najpopularniejszym wyborem maturzystów są darmowe studia dzienne. Jednak mimo tego, iż same studia są darmowe, to życie studenta już takie nie jest i musisz przygotować swój portfel na serię wydatków, przyjrzymy się, jakie koszty czekają na młodego żaka i o czym należy pamiętać.

Mieszkanie

Prawdopodobnie przeprowadzisz się do innego miasta, co wiąże się z wynajęciem lokum. Jest to podstawowy i zarazem najwyższy koszt jaki poniesiesz. W zależności od możliwości finansowych masz do wyboru akademik, wynajęcie pokoju lub też całego mieszkania. Nie zapomnij, że z wyborem miejsca zamieszkania wiąże się koszt komunikacji miejskiej. Osobiście polecam przejście przez wszystkie trzy etapy wynajmu – każdy z nich ma swoje uroki i wady. Podczas pierwszego roku akademik pozwoli Ci na doskonałą integrację z innymi studentami. Wynajmując pokój lub mieszkanie należy zainteresować się dodatkowymi kosztami, typu produkty do sprzątania, internet, telewizja, kaucja.

Jedzenie

Głód to Twój wróg. Studenci znani są z fantazji pod tym względem, jednak organizmu nie oszukasz i odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli Ci funkcjonować na pełnych obrotach oraz przyswajać wiedzę skuteczniej. Dobrej jakości produkty kosztują i może nie wydają się dużym kosztem w skali dnia, to w skali miesiąca potrafią zaskoczyć.

Książki, materiały edukacyjne i pomoce naukowe

Można kserować i ratować się biblioteką, ale nie zawsze się da. Na skomplikowanych kierunkach nie obejdzie się bez dodatkowych materiałów, które pozwolą lepiej zrozumieć zagadnienia – a te kosztują. W przypadku kierunków szybko zmieniających się lub wymagających nowych interpretacji (np. prawo) możesz nie być w stanie odkupić starszych podręczników, bo będą po prostu nieaktualne.

Social life

Nie samą nauką człowiek żyje. To twoja młodość, czas kiedy warto się wyszaleć. Imprezuj z głową, mając przygotowaną część budżetu na zabawę, chyba że chcesz jeść parówki do końca miesiąca – bo poniósł Cie melanż.

Opłaty na uczelni

Drobne koszty czyhają na portfel studenta w dziekanacie, nie są to duże kwoty, jednak warto zdawać sobie z nich sprawę i sprawdzić za co będziemy musieli zapłacić.

Nieprzewidziane wydatki

Pojawią się prędzej czy później – zawsze to robią! Nie daj się zaskoczyć i miej odłożony fundusz na czarną godzinę.

Pamiętaj, że warto mieć swoje finanse pod kontrolą i wiedzieć dokładnie jakie koszty ponosisz. Stwórz „budżet domowy” w którym będziesz notować oraz kontrolować stan swojego protela, pozwoli Ci to na wyłapanie „pochłaniaczy kasy”, co przełoży się na poprawę komfortu psychicznego – a ten jest bardzo ważny do efektywnej nauki. Postaraj się nie zbankrutować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *