Strategie przygotowań do matury

Poznaj siebie

Solidne przygotowanie się do egzaminu maturalnego jest procesem, który wymaga dużo pracy, samozaparcia oraz dogłębnej znajomości swoich atutów i mankamentów. Dokładnie znając swoje silne i słabe strony nie tylko łatwiej nam monitorować swoje postępy w nauce, ale także bardziej świadomie wybrać dalszą ścieżkę kształcenia — która de facto potęguje szansę na osiągnięcie spełnienia zawodowego w dorosłym życiu — a zarazem przedmioty dodatkowe, które zdajemy na maturze. Z tego też powodu ważne jest, aby decyzja, na jaki kierunek studiów chcemy złożyć swoje dokumenty zapadła jak najwcześniej — najlepiej już w pierwszej klasie szkoły średniej. Taka strategia pozwoli nam lepiej zarządzać swoim czasem oraz uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych z gorączkowym nadrabianiem materiału z danego przedmiotu w ostatniej klasie liceum bądź technikum.

Ustal priorytety

Ustalenie właściwych priorytetów jest kluczem do tego, aby matura umożliwiła nam zdobycie indeksu wymarzonej uczelni. Obecnie na egzaminie maturalnym zdawane są trzy przedmioty obowiązkowe — język polski, wybrany język obcy i matematyka — oraz przedmioty dodatkowe. Warto jak najszybciej upewnić się na temat tego, jakie wagi przy rekrutacji przypisuje uczelnia konkretnym przedmiotom i skoncentrować swój wysiłek na tych, które w największym stopniu determinują liczbę punktów, które kandydat uzyska podczas rekrutacji na wybrany przez nas kierunek studiów danej uczelni.

Oczywiście poza odpowiednią strategią nie do przecenienia jest systematyczna praca oraz dyscyplina wewnętrzna, które są warunkami koniecznymi do osiągnięcia dobrego wyniku bez względu na dziedzinę wiedzy.

W przypadku języka polskiego dobrze jest systematycznie powtarzać materiał według epok. Świetnym pomysłem na efektywne powtórzenie całego zakresu materiału ze szkoły średniej jest pisanie wypracowań na tak zwane wolne tematy (na przykład rola pracy, miłości, kultury w życiu człowieka), ponieważ wymagają one odniesienia się do różnych postaci i dzieł literatury pięknej. W przypadku języka obcego bardzo ważne jest staranne powtórzenie słownictwa, które może pojawić się na maturze pisemnej i ustnej.

Przed maturą ustną warto samemu poćwiczyć mówienie w języku obcym i na przykład zainscenizować na głos prezentację na podstawie zdjęć zawartych w arkuszach maturalnych. Taka metoda doda nam pewności siebie przed egzaminem i pozwoli na uniknięcie niepotrzebnej tremy.

Matura z matematyki lub innego przedmiotu ścisłego musi być poprzedzona systematycznym rozwiązywaniem zadań najlepiej od samego początku szkoły średniej. Pozwoli to nie tylko na utrwalenie materiału, ale także na szybkie wyłowienie obszarów, które sprawiają nam szczególną trudność i poświęcenie im odpowiedniej uwagi jeszcze na długo przed maturalną gorączką. Przedmioty przyrodnicze zdawane jako dodatkowe takie jak na przykład biologia czy geografia również wymagają żmudnego przygotowania. Z tego względu decyzję o ich zdawaniu powinniśmy podjąć możliwie jak najszybciej.

Podziel materiał

W trakcie przygotowań powinniśmy codziennie przerabiać wybraną partię materiału, robiąc równocześnie częste powtórki po to, aby wszelkie ważne informacje nie uszły naszej uwadze. W przypadku każdego przedmiotu, z którego pisana jest matura, warto również przerobić i przeanalizować sporą ilość arkuszy maturalnych z lat ubiegłych. Matura wielu osobom jawić się może jako bardzo stresujący egzamin. Warto jednak zachować rozsądek i nawet w ostatnich dniach poprzedzających egzamin nie zaniedbywać snu. Pozwoli to bowiem na zregenerowanie sił psychicznych i da nam więcej energii podczas konfrontowania się z wyczerpującymi zadaniami maturalnymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *