Nowy lek na grypę

Badacze z Liverpool School of Tropical Medicine (LSTM) oraz Imperial College z Londynu, zaprojektowali nowy lek, który może być skuteczną pomocą w walce z ewentualną pandemią grypy. Nowy lek oddziałowywuje na receptory komórek, używane przez wirusa do wniknięcia do ludzkiego ciała.

W wynikach badań opublikowanych 25 stycznia 2018 roku, w Journal of Immunology, zespół prowadzony przez Profesora Richarda Pleass z LSTM prezentuje sposób modyfikacji stryktury antyciał, pozwalający na rozpoznanie i selekcję białkek wirusa, odpowiedzialnych za mutacje, które są tak groźne dla człowieka.

W ostatnim roku obchodziliśmy stulecie największej nowożytnej pandemii, znanej potocznie jako hiszpańska grypa, która pochłoneła około 100 milionów żyć. W dzisiejszych czasach ofiarami grypy, każdego roku pada średnio około  291,000 – 646,000 osób (źródło: Centers for Disease Control and Prevention), są to głównie dzieci oraz osoby starsze.

Wirus Hiszpańskiej Grypy z 1918 roku

Profesor Pleass wyjaśnia: „Szczepionki przeciwko grypie mają ograniczone działanie podczas pandemii oraz te aktualnie dostępne nie są tak skuteczne jak szczepionki używane przeciwko innym wirusom, ponieważ wirus grypy ciągle mutuje dwa rodzaje białek – hemaglutyninę i neuraminidazę, dzięki czemu jest w stanie ominąć naturalne antyciała wytworzone przez ludzkie ciało w wyniku zarażenia lub szczepienia. Potrzebujemy pilnie nowych metod walki z grypą”.

Zaproponowana przez naukowców technologia, może być furtką do odkrycia nowych lekarstw również dla innych chorób, gdzie w użyciu są antyciała. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *