Jak dobrze wybrać uczelnię wyższą?

Wybór studiów to nie lada wyzwanie dla maturzystów. W Polsce istnieje ponad 400 uczelni oferujących więcej niż 5000 kierunków studiów. Ogromna ilość możliwości może niekiedy przytłaczać, dlatego warto dużo wcześniej zastanowić się, jaka uczelnia będzie dla nas najodpowiedzialniejsza. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając studia?

Kieruj się zainteresowaniami

Wielu maturzystów nie jest jeszcze do końca przekonanych, co chce robić w przyszłości. Aby ułatwić sobie wybór uczelni i zawodu, dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę lubimy robić. Zainteresowania to bowiem klucz do sukcesu. Jeśli zdecydujemy się na studia, myśląc jedynie o rynku pracy i zarobkach, może okazać się, że za kilka lat będziemy czuć się niedowartościowani i nieszczęśliwi. To właśnie pasja do pracy doprowadziła wiele znakomitych osobowości do wielkich osiągnięć zawodowych, dlatego tak ważne jest, aby nie zapominać o swoich upodobaniach.

Wybierz lokalizację

Lokalizacja uczelni to także bardzo ważny czynnik. Jeśli pochodzimy z niewielkiej miejscowości, może okazać się, że duże miasto będzie dla nas zbyt przytłaczające, dlatego lepiej wybrać studia w nieco spokojniejszym otoczeniu. Jeśli jesteśmy bardzo zżyci z rodziną, warto udać się na uczelnię, która nie będzie zbyt daleko od rodzinnego domu. Dobrze też pamiętać o wydatkach – jeśli szkoła wyższa będzie usytuowana w znacznej odległości od domu, podróże w tę i z powrotem mogą być kosztowne.

Sprawdź rankingi, opinie i profil kształcenia

Internet to kopalnia wiedzy, jeśli chodzi o różnego rodzaju rankingi i komentarze. Poczytaj opinie o danej uczelni, wykładowcach, ogólnej atmosferze, możliwych praktykach, wymianach studenckich, zajęciach dodatkowych itp. Niektóre z uczelni są nastawione na przekazanie wiedzy ogólnej, inne skupiają się na specjalizacji – zastanów się, co będzie dla Ciebie najlepsze i która z uczelni zagwarantuje Tobie przewagę na rynku pracy po zakończeniu nauki. Dodatkowo, przejrzyj program praktyk, które dana uczelnia oferuje. To właśnie za ich pomocą możesz sprawdzić się w danym zawodzie, a co za tym idzie także zweryfikować swoje umiejętności. Zorientuj się, gdzie praktyki się odbywają, kto je prowadzi i ile godzin na nie przeznaczono.

Dowiedz się, czy możesz liczyć na wsparcie finansowe

Studiowanie wiąże się z kosztami, dlatego warto sprawdzić, czy wybrana przez nas uczelnia wspiera studentów finansowo. Zazwyczaj mogą oni liczyć na stypendia naukowe i sportowe. W zależności od sytuacji materialnej studenta, może on otrzymać również wsparcie w postaci stypendium socjalnego. Ponadto na niektórych uczelniach studenci mają dostęp do płatnych staży, grantów lub pomocy w otrzymaniu kredytu studenckiego.

Kiedy matura zbliża się wielkimi krokami, pora pomyśleć o studiach i wyborze odpowiedniej uczelni. Aby dokonać właściwej decyzji, wystarczy rozpatrzyć kilka istotnych czynników. Odpowiednie zaplanowanie kolejnych 5 lat swojego życia na pewno zaprocentuje w przyszłości i pozwoli na zdobycie wymarzonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *