Gap Year

Czy gap year to strata czasu?

Zdecydowała się na niego nawet Malia Obama, córka Prezydenta Obamy – więc chyba coś jest na rzeczy. Przyjrzyjmy się bliżej i zobaczmy czy warto ‚tracić’ rok, aby wybrać się na koniec świata.

Spora popularność blogów podróżniczych, kanałów na Youtube z relacjami z dalekich zakątków świata, czy też serwisów internetowych oferujących wyszukiwarki promocji lotniczych, świadczą o jednym – kochamy odkrywać nowe miejsca i jesteśmy ciekawa świata. Podróże własne lub śledzenie podróży innych to doskonała forma na poszerzenie horyzontów. Idealne połączenie przygody z walorami edukacyjnymi – przyjemne z pożytecznym. Osobiście na samą myśl o nowych miejscach czuję wyzwalające się w moim organizmie pozytywne emocje i energię. Po prostu to kocham. Jeżeli należysz do tych osób, które również kochają podróże lub doskonale czują się spędzając czas przy filmach Cejrowskiego, Makłowicza lub Fazowskiego, to może warto rozważyć zyskujący popularność na zachodzie – ‚gap year’?

Co to jest gap year?

Jest to najczęściej roczna przerwa pomiędzy liceum a studiami, jednak nie ma tu tak naprawdę żadnych ograniczeń – czas i forma takiego wyjazdu mogą być dowolne – uważam, że każdy okres jest dobry do podjęcia takiej decyzji. Wszak, to decyzja prowadząca do lepszego poznania siebie i otaczającego nas świata – a na to nigdy nie jest zbyt późno lub wcześnie. Nie zapominaj o tym nawet gdy już jesteś w trakcie studiów, po studiach lub osobą aktywną zawodowo.

Liczby mówią same za siebie

Według sondażu przeprowadzonego przez American Gap Association, aż 81% osób po gap year, poleca wyjazd innym osobom. 95% ankietowanych, stwierdziło, że okres ten zwiększył ich dojrzałość, pewność siebie oraz pozwolił na znalezienie czasu na osobiste refleksje. Dodatkowo osoby te są znacznie bardziej zadowolone z podejmowanych decyzji zawodowych oraz swojej kariery. Ma to związek ze wzrostem świadomości podejmowanych działań – oderwanie od swojego codziennego środowiska, wyjście ze strefy komfortu, poznanie innych alternatyw i miejsc pozwala na upewnienie się, że będziemy rozwijać się w kierunku sprawiającym nam przyjemność.

Gap Year wolontariat

Daj sobie czas

Nie chodzi o to, aby planując studia prawnicze szukać na siłę praktyk w całkiem innym zawodzie – bardziej o danie sobie czasu. Czasu na lepsze poznanie siebie i upewnienie się, że to odpowiednia decyzja. Czy mając 19 lat, muszę wydawać na siebie wyrok, mający wpływ prawdopodobnie na resztę mojego zawodowego życia? Nie mając praktycznie pojęcia czym zawodowe życie jest i z czym wiąże się wybór danej ścieżki kariery. Widzimy potem przesiew studentów na pierwszym roku studiów, którzy zderzyli się z rzeczywistością. Stracony czas dla wszystkich – wykładowców i młodych ludzi.

Nie są rzadkością nagłe zmiany kariery, spowodowane wypaleniem zawodowym i złym wyborem na tym wczesnym etapie – może gap year jest w tym przypadku częścią rozwiązania? Spieszymy się z wyborem, żeby szybko przebrnąć przez etap edukacji i zaoszczędzić czas. Może właśnie paradoksalnie to rok przerwy pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości więcej czasu.

Gwarantuję, że wrócisz jako wartościowszy i silniejszy człowiek, ale uważaj… bo powrót może być ciężki 🙂 gap year potrafi rozleniwić! Wszystko oczywiście zależy od tego jak spędzimy nasz wolny czas, a możliwości jest sporo i ogranicza nas tylko fantazja.

Comments

  1. Dziwi mnie, że w Polsce gap year nie tak popularny jak w innych krajach, wiele moich znajomych straciło czas studiując, o czym uświadomili sobie dopiero po czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *