5 prostych kroków, aby skutecznie przygotować się do matury


Matura to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego licealisty. Od razu kojarzy się z zarywaniem nocy, nauczycielami zaganiającymi do uczenia się i szybkimi posiłkami między wyliczeniem funkcji kwadratowej a przeanalizowaniem kolejnego sonetu krymskiego. Matura to przede wszystkim nauka, ale na jej skuteczność ma wpływ wiele czynników. Co zrobić, aby efektywnie przygotować się do matury? Wyjaśniamy w pięciu prostych krokach!

1) Ułóż plan nauki

Dobry plan nauki to podstawa. Ślęczenie nad notatkami w godzinach nocnych nie przyniesie wielu korzyści, bo nasz umysł jest zbyt zmęczony, aby przyswoić informacje. Najlepiej uczyć się rano, wtedy nasz mózg jest wypoczęty i gotowy do działania – wykorzystaj do tego weekendy. Ale nie zabieraj się do pracy zaraz po przebudzeniu, poświęć godzinę na spokojne zjedzenia śniadania i relaks. Podziel materiał – ustal, czego nauczysz się dzisiaj, a co spróbujesz opanować jutro. A krótka powtórka przed snem pozwoli utrwalić zdobytą w danym dniu wiedzę.

2) Korzystaj z technik zapamiętywania

Niektóre informacje naprawdę trudno zapamiętać. Daty z historii, wyżyny i rzeki z geografii, wiele nazw i jeszcze więcej liczb, które trzeba wykuć na blachę. Aby ułatwić sobie zapamiętywanie, dobrze jest korzystać z różnego rodzaju technik, w tym z tzw. mnemotechniki. Układanie wierszyków z istotnymi pojęciami czy stosowanie skrótowców (akronimów) to zaledwie dwie metody z wielu innych sprzyjających nauce na maturę.

3) Zadbaj o sen

Podczas przygotowań do życiowego egzaminu, jakim jest matura, potrzebujesz nie tylko dużo energii, ale także odpowiedniej koncentracji. Aby móc skupić się nad książkami i przyswajać coraz więcej informacji, koniecznie musisz się wysypiać! Odpowiednia ilość snu, czyli 7-8 godzin na dobę, pozwoli Twojemu organizmowi się zregenerować, dzięki czemu kolejnego dnia szybciej i skuteczniej przyswoisz nowe partie materiału. To właśnie w trakcie snu Twój mózg naprawia uszkodzenia oraz porządkuje i zapamiętuje nowe informacje. Nie zarywaj nocy i nie siedź na siłę nad książkami – lepszym rozwiązaniem będzie sen!

4) Odżywiaj się zdrowo

Podczas intensywnej nauki, kiedy matura zbliża się wielkimi krokami, Twój organizm potrzebuje dużo energii. Czerpie ją m.in. z posiłków, dlatego tak ważne jest, abyś zwracał uwagę na to, co ląduje na Twoim talerzu. Postaw na zdrowe jedzenie, które jest bogate w witaminy i minerały. Pamiętaj, że w tym czasie powinieneś przede wszystkim postawić na produkty, które poprawią pracę Twojego mózgu. Wybierz zatem: orzechy, ryby, oleje, zboża, a także owoce i warzywa.

5) Pamiętaj o relaksie i aktywności fizycznej

Ten punkt na pewno Cię ucieszy. Nie samą nauką powinieneś żyć! Owszem, matura to egzamin, do którego musisz się solidnie przygotować, jednak musisz pamiętać również o odpoczynku. To ważne, aby Twój organizm, a przede wszystkim mózg, miał szansę na chwilę relaksu  i oderwania od książek. Postaw na spotkania z najbliższymi, przyjaciółmi, a także na aktywność fizyczną. To właśnie dzięki tej ostatniej nie tylko zadbasz o swoje ciało, ale także nauczysz się jak dążyć do osiągnięcia celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *